SPORTS

Club Football - Portugal
*Liga Portugal*
Best Records
This list features the clubs with the best records in the history of the Liga Portugal.
RANK | CLUB | MATCHES | WON | TIED | LOST | POINTS | WIN % |
1 | Benfica | 2636 | 1811 | 490 | 334 | 5923 | 68.70% |
2 | Porto | 2636 | 1777 | 470 | 395 | 5801 | 67.41% |
3 | Sporting CP | 2636 | 1656 | 541 | 439 | 5509 | 62.82% |
4 | Belenenses | 2146 | 877 | 527 | 742 | 3158 | 40.87% |
5 | Braga | 2160 | 874 | 506 | 780 | 3128 | 40.46% |
6 | Vitória de Guimarães | 2426 | 949 | 575 | 902 | 3422 | 39.12% |
7 | Boavista | 1908 | 706 | 488 | 714 | 2606 | 37.00% |
8 | Famalicão | 374 | 136 | 121 | 177 | 529 | 36.36% |
9 | Elvas | 48 | 17 | 3 | 28 | 54 | 35.42% |
10 | CUF Barreiro | 610 | 207 | 148 | 255 | 769 | 33.93% |
11 | Vitória de Setúbal | 2072 | 694 | 508 | 870 | 2590 | 33.49% |
12 | Marítimo | 1414 | 472 | 383 | 559 | 1760 | 33.38% |
13 | Unidos de Lisboa | 54 | 18 | 8 | 28 | 62 | 33.33% |
14 | Lusitano de Évora | 364 | 116 | 64 | 184 | 412 | 31.87% |
15 | União de Leiria | 584 | 184 | 159 | 241 | 711 | 31.51% |
16 | Nacional | 724 | 228 | 186 | 310 | 870 | 31.49% |
17 | Sporting da Covilhã | 406 | 126 | 79 | 201 | 457 | 31.03% |
18 | Arouca | 302 | 93 | 77 | 132 | 356 | 30.79% |
19 | Estoril | 942 | 289 | 237 | 416 | 1105 | 30.68% |
20 | Atlético CP | 632 | 192 | 134 | 306 | 710 | 30.38% |
21 | Académica | 1704 | 516 | 387 | 801 | 1935 | 30.28% |
22 | Portimonense | 678 | 205 | 162 | 313 | 776 | 30.24% |
23 | Paços de Ferreira | 784 | 234 | 221 | 329 | 923 | 29.85% |
24 | Rio Ave | 1010 | 301 | 299 | 410 | 1202 | 29.80% |
25 | Moreirense | 506 | 150 | 142 | 214 | 592 | 29.64% |
26 | Santa Clara | 340 | 99 | 92 | 139 | 389 | 29.12% |
27 | Gil Vicente | 842 | 244 | 220 | 378 | 952 | 28.98% |
28 | Chaves | 616 | 177 | 171 | 268 | 702 | 28.73% |
29 | Farense | 856 | 245 | 217 | 394 | 952 | 28.62% |
30 | Olhanense | 516 | 147 | 124 | 245 | 565 | 28.49% |
31 | Alverca | 204 | 58 | 46 | 100 | 220 | 28.43% |
32 | Campomaiorense | 170 | 48 | 34 | 88 | 178 | 28.24% |
33 | Barreirense | 592 | 166 | 119 | 307 | 617 | 28.04% |
34 | Varzim | 618 | 169 | 176 | 273 | 683 | 27.35% |
35 | Leixões | 670 | 183 | 164 | 323 | 713 | 27.31% |
36 | Sporting de Espinho | 354 | 96 | 91 | 167 | 379 | 27.12% |
37 | Lusitano VRSA | 78 | 21 | 9 | 48 | 72 | 26.92% |
38 | Torreense | 164 | 44 | 31 | 89 | 163 | 26.83% |
39 | Casa Pia | 150 | 40 | 37 | 73 | 157 | 26.67% |
40 | Naval 1º de Maio | 184 | 49 | 46 | 89 | 193 | 26.63% |
41 | Salgueiros | 740 | 197 | 183 | 360 | 774 | 26.62% |
42 | Leça | 124 | 33 | 25 | 66 | 124 | 26.61% |
43 | Oriental | 190 | 50 | 37 | 103 | 187 | 26.32% |
44 | Montijo | 90 | 23 | 20 | 47 | 89 | 25.56% |
45 | Estrela da Amadora | 642 | 164 | 208 | 270 | 700 | 25.55% |
46 | Beira-Mar | 858 | 218 | 242 | 398 | 896 | 25.41% |
47 | Tirsense | 256 | 65 | 73 | 118 | 268 | 25.39% |
48 | O Elvas | 146 | 37 | 37 | 72 | 148 | 25.34% |
49 | Caldas | 104 | 26 | 25 | 53 | 103 | 25.00% |
50 | União de Tomar | 172 | 43 | 33 | 96 | 162 | 25.00% |
51 | Tondela | 272 | 67 | 62 | 143 | 263 | 24.63% |
52 | Amora | 90 | 22 | 23 | 45 | 89 | 24.44% |
53 | Penafiel | 434 | 106 | 117 | 211 | 435 | 24.42% |
54 | B-SAD | 136 | 33 | 45 | 58 | 144 | 24.26% |
55 | Fafe | 38 | 9 | 14 | 15 | 41 | 23.68% |
56 | Felgueiras | 34 | 8 | 9 | 17 | 33 | 23.53% |
57 | Águeda | 30 | 7 | 5 | 18 | 26 | 23.33% |
58 | Carcavelinhos | 82 | 19 | 12 | 51 | 69 | 23.17% |
59 | União da Madeira | 208 | 48 | 62 | 98 | 206 | 23.08% |
60 | Académico do Porto | 82 | 18 | 6 | 58 | 60 | 21.95% |
61 | União de Lisboa | 14 | 3 | 2 | 9 | 11 | 21.43% |
62 | Académico de Viseu | 128 | 27 | 24 | 77 | 105 | 21.09% |
63 | Vizela | 132 | 27 | 37 | 68 | 118 | 20.45% |
64 | Desportivo das Aves | 196 | 40 | 40 | 116 | 160 | 20.41% |
65 | Riopele | 30 | 6 | 9 | 15 | 27 | 20.00% |
66 | Feirense | 222 | 44 | 43 | 135 | 175 | 19.82% |
67 | Trofense | 30 | 5 | 8 | 17 | 23 | 16.67% |
68 | União de Coimbra | 30 | 5 | 7 | 18 | 22 | 16.67% |
69 | Sanjoanense | 104 | 16 | 22 | 66 | 70 | 15.38% |
70 | Oliveirense | 22 | 3 | 2 | 17 | 11 | 13.64% |
71 | Seixal | 52 | 7 | 8 | 37 | 29 | 13.46% |
72 | Ginásio de Alcobaça | 30 | 4 | 7 | 19 | 19 | 13.33% |
73 | AVS Futebol SAD | 68 | 8 | 24 | 36 | 48 | 11.76% |
References
